Centar za građansku hrabrost vam nudi sve potrebne informacije i dokumente o ispisu iz Rimokatoličke crkve. Iz iskustva drugih osoba, koji su koristili naše savjete, donosimo vam najnovije informacije (siječanj 2020.)
U slučaju dodatnih pitanja ili nedoumica, kontaktirajte naše savjetovalište – osim osnovnih informacija nudimo i moralnu podršku za sve osobe koje žele istupiti iz svojih religijskih organizacija.
Postupak istupa iz Rimokatoličke crkve:
1. Iskucati, ispuniti i potpisati u tri primjerka:
- pisanu izjavu DEKLARACIJA O ISTUPANJU IZ RIMOKATOLIČKE CRKVE
Najlakše je vlastoručni potpis ovjeriti kod javnog bilježnika (stoji oko 50 kuna). Time se validira identitet potpisnika te se sprječava mogućnost polemiziranja biskupa i župnika oko toga je li je istupitelj/ica svojevoljno, bez prisile potpisao/la deklaraciju, odnosno sprječava se sumnja u vjerodostojnost deklaracije kao izražavanje slobodne volje bez ičije prisile. Ovjereni original šaljete župi, a kopiju biskupiji.
- i popratno pismo koje pojašnjava da imate pravo na istup: Pojašnjenje o pravu na istupanje
2. Kao priloge iskucati u tri primjerka i:
- Interni crkveni dokument koji objašnjava da vjernica/k ima pravo na istup: Actus formalis (na engleskom).
3. Poslati po jedan primerak dokumenata (ovjereni original ide u župni ured, kopije biskupiji):
preporučeno s povratnicom, na dvije adrese:
- Župni ured gdje ste kršteni (ako niste sigurni, a nemate koga pitati pokušajte u župi grada gdje ste rođeni ili gdje ste živjeli kao beba),
- Biskupski ordinarijat – biskupija u kojoj se nalazi župa u kojoj ste kršteni
Treći set dokumenata ostaje Vama.
A kako izgledaju odgovori pogledajte ovdje: odgovor iz biskupije i odgovor iz župe (ova procedura ispisa je trajala manje od dva tjedna).
Pojašnjenje:
Rimokatolička Crkva nema pravo nikoga prisilno zadržavati u svom članstvu, bez obzira na njihova teološka tumačenja, koja bi samo njima išla u prilog (kao npr. motu proprio Omnia in mentem, kojim su ukinuli ispis iz Crkve).
Zanimljivi linkovi:
0 Comments