Zagreb, 2019.
“Drugarice u Srbiji, “Žene u crnom”, govore u zločinu kojeg su srpske postrojbe počinile u Hrvatskoj. Srpkinje u Srbiji govore o srpskom zločinu koji se dogodio u Hrvatskoj.” podsjetila je Nada Peratović, predsjednica Centra za građansku hrabrost, starijeg prolaznika.
U okviru našeg projekta “Legat Sophie Scholl” zalažemo se za jačanje kulture odgovornosti, suočavanja s prošlošću, kulture kažnjivosti svih ratnih zločina kao i solidarnosti sa svim žrtvama rata. Kad nas u Hrvatskoj pitaju, a što se radi u Srbiji po pitanju suočavanja s ratnom prošlošću i ratnim zločinima počinjenim od srpskih snaga u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini… navodimo svijetli primjer naših feminističkih sestara… jer nelojalnost nacionalistima i ratnohuškaćima, odbacivanje nacionalističkih mitova i solidarnost sa svim žrtvama rata je naša feministička etika odgovornosti!
Zločine – (konkretno: etničko čišćenje i ubojstva civila počinjene u akciji Oluja) ne opravdavamo drugim ratnim zločinima. Niti druge ratne zločine (konkretno počinjene nad Hrvatima i Hrvaticama) opravdavamo, zaniječemo, prešućujemo time što na ovaj dan govorimo o zločinima počinjenim u akciji Oluja. Itekako znamo za ratne zločine počinjene nad Hrvatima i Hrvaticama i – skupa s našim suborkinjama iz Srbije ili drugim organizacijama – podsjećamo i na kažnjavanje tih zločina, kao i odgovornost Srbije, tj. srpskog vodstva/vojske/pojedinaca na zločine počinjene u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, na Kosovu, pa i u samoj Srbiji.
Nismo počinili zločine – nismo mi krivi niti odgovorni za njih. Ipak, kao državljani/ke Hrvatske trebali bismo svi biti odgovorni da se ti zločini procesuiraju i zločinci kazne. Da ubojice ne žive nekažnjeno medju nama. Zločine ne opravdavamo ni lojalnošću naciji kojoj po rođenju pripadamo. Kao aktivistkinje iz nevladinih organizacija odgovornost nam je govoriti u ime onih čiji se glasovi – posebno u ovakvim, slavljeničkim, prilikama – rijetko čuju.
Mi, žene (i po koji muškarac ), koje od 2014. aktivno stojimo svake godine uoči Oluje na Trgu u Zagrebu želimo da naša djeca žive u društvu koje je bilo dovoljno hrabro da preuzme odgovornost i suoči se sa svojim zločinima prošlosti. Ne želimo da cijelo društvo bude talac pojedinaca, koji su počinili zločine. Ovo je naša borba, naš doprinos domovini.
PAMTIMO 05.08.1995. – 05.08.2019.
ZLOČINI U OLUJI SU ODGOVORNOST SVIH NAS
Mi dolje potpisane/i izražavamo suosjećanje sa svim žrtvama vojno-policijske operacije Oluja. Shodno tome, želimo podsjetiti javnost na ratne zločine počinjene u toj operaciji kao i na državno organizirano poricanje ovih zločina:
• Podsjećamo, da još nisu otkrivene sudbine nestalih i ubijenih te da za provedeno etničko čišćenje i ratne zločine nisu procesuirani počinitelji.
• Tražimo da se procesuiraju ratni zločini koji su se dogodili u vremenu događanja operacije Oluja, a koji su počinjeni u ime hrvatskog naroda, posebno obzirom da se od poricanja i relativizacije ratnih zločina došlo do veličanja istih.
• Dosadašnja državnička retorika Republike Hrvatske je licemjerna i ne vodi pomirenju, poticanju dijaloga, razumijevanja i empatije za drugu stranu i druge žrtve, kao niti povratku stanovništva u njihove prijeratne domove. Potrebno je razvijanje sustava koji će spriječiti nasilje i mržnju, te poticati povratak stanovništva, jer u silnoj brizi za demografiju političke elite u Republici Hrvatskoj nikada ne spominju povratak, a upravo su ovi dijelovi Hrvatske demografski najopustošeniji.
• Nakon proteka 23 godine od ratnih operacija upozoravamo da ratna retorika u Republici Hrvatskoj ne jenjava već naprotiv svjedočimo militarizaciji društva i sve većem utrošku javnih sredstava u vojne svrhe.
• Pozivamo Vladu i Sabor Republike Hrvatske da zaustave militarizaciju društva, suoče se s prošlošću, preuzmu odgovornost za ratne zločine u i nakon operacije Oluja kao i za izostanak procesuiranja osoba koje su odgovorne za počinjene ratne zločine!
• Pozivamo vlasti Republike Hrvatske na moralnu i političku odgovornost prema svim građanima i građankama Republike Hrvatske!
• Tražimo da se javna sredstva usmjere u mirnodopske svrhe i obeštećenje civilnih žrtava rata!
SVE ZA MIR, ZDRAVLJE I ZNANJE, NIŠTA ZA NAORUŽANJE!
Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb),
Centar za građansku hrabrost (Zagreb),
Srpski demokratski forum (Zagreb) i
Ženska mreža Hrvatske, uz podršku
Žena u crnom (Beograd) i
Udruženja za društvena istraživanja i komunikaciju – UDIK (Sarajevo).
“Želimo upozoriti da pobjeda koja se slavi ovih dana nije neupitna, nije tako veličanstvena, nego da je umrljana zločinom koji nikad nije kažnjen ni procesuiran. Time podsjećamo i pozivamo da se zločini procesuiraju, da se smanji ratna retorika, da je četvrt stoljeća nakon rata vrijeme za normalizaciju i govor mira”, poručila je aktivistica Bojana Genov iz Ženske mreže Hrvatske.
“Poruka je da je dosadašnja državnička retorika Hrvatske licemjerna i da ne vodi normalizaciji, poticanju dijaloga, razumijevanju i empatiji za drugu stranu i druge žrtve. Tražimo da država ne ulaže ovakva sredstva u vojnu industriju i militarizam, već da ulaže sredstva za sigurnost svih svojih građana, u školu, zdravstvo i ostale mjere”, zaključila Nela Pamuković iz Centra za žene žrtve rata.
Zagreb, 2016.
Poziv na protest
Dana 4. kolovoza 2016. u 18 h na Trgu bana J. Jelačića u Zagrebu održat će se antiratni protest povodom slavljenja ratne operacije Oluja, u kojem ukazujemo na posljedice ratova. Učite djecu da nisu heroji oni što idu u rat, već oni koji se bore da do rata ne dođe!
Rat je okrutni događaj i na njegovim obljetnicama treba ukazati na to da su u ratu svi gubitnici, te tugovati a ne slaviti. Zadnji rat ostavio je iza sebe oko 30.000 poginulih i 500.000 izbjeglih i prognanih građana Republike Hrvatske.
Smatramo da se ratovi jedino mogu spriječiti suzbijanjem međunacionalne mržnje i tenzija. Hrvatskim i srpskim političkim elitama odgovaraju međunacionalne tenzije jer ih uvijek koriste u dnevnopolitičke svrhe, što stvara osnovu za bujanje nacionalizma koji u konačnici dovodi do novih ratova i žrtava.
Ovim protestom iskazujemo nezadovoljstvo načinom obilježavanja ratne pobjede i podsjećamo na odgovornost tadašnjih glavnih aktera. Odgovornost je hrvatskog režima, koji je pozvao ljude da ostanu i obećao im zaštitu i sigurnost, za zločine u i nakon operacije “Oluja“ i uništavanje imovine kao i za izostanak procesuiranja osoba koje su odgovorne za počinjene zločine. Odgovornost je srpskog režima i njegovih krajiških satelita koji su pozvali ljude da napuste svoje domove. Odgovornost je međunarodne zajednice koja je pasivno promatrala ubojstva ljudi, paljenje kuća i pljačku imovine izbjeglog (prognanog) srpskog stanovništva.
Nakon rata slave se ratni profiteri kao uspješni gospodarstvenici i pruža im se politička podrška i promocija. Nastavljaju se ili grade novi nacionalistički mitovi, imenima osoba odgovornih za zločine imenuju se ulice i trgovi te dižu spomenici.
Tražimo da se ova praksa prekine!
Za sada u ovom antiratnom protestu sudjeluju Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb), Žene u crnom (Beograd), Ženska mreža Hrvatske, Srpski demokratski forum (Zagreb), Slobodarski aktivisti (Zagreb), Centar za građansku hrabrost (Zagreb).
Pozivamo sve koji/e dijele naše antiratne poglede da dođu na protest!
Antiratni protest Centra za žene žrtve rata – Rosa (Zagreb), Žena u crnom (Beograd), Ženske mreže Hrvatske, Srpskog demokratskog forum (Zagreb), Slobodarskih aktivista (Zagreb) i Centra za građansku hrabrost (Zagreb) pod nazivom ‘Antiratni protest povodom slavljenja ratne pobjede’ trebao je biti održan danas, 4. kolovoza, na Trgu bana J. Jelačića u Zagrebu, no zabranjen je rješenjem Ministarstva unutarnjih poslova.
Priopćenje Centra ROSA
Zabrana protesta je samo kulminacija već poznate prakse policije u onemogućavanju vlastima politički nepodobnih javnih okupljanja. Obrazloženje rješenja koje se temelji na argumentu sigurnosti ne može biti opravdano jer bi to značilo da policija ne može osigurati unaprijed najavljeno javno okupljanje građanstva. Možemo konstatirati da državna vlast ne funkcionira, odnosno da je vlast u rukama nasilnih grupacija koje odlučuju o podobnosti javnih okupljanja.
Podsjećamo, rješenje ministra unutarnjih poslova u izravnoj je suprotnosti s Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, jednako kao sto je i u suprotnosti sa Ustavom Republike Hrvatske. Naime, člankom 10. st. 1. Konvencije jamči se sloboda izražavanja, a člankom 11.st.1. jamči se i sloboda okupljanja.
Imajući u vidu da se i u rješenju ministra spominje svrha okupljanja i izražavanja mišljenja, a to je isticanje antiratnih i mirnodopskih stavova, nejasno je i neprihvatljivo obrazloženje iz rješenja koje spominje mogućnost uznemirenja većeg broja građana. Predstavlja pozitivnu obvezu države potpisnice Konvencije da osigura građanima da izraze takve svoje stavove. Stoga je rješenje ministra MUP-a izravno kršenje Europske konvencije i Ustava RH i odražava određenu vrstu straha ministarstva da osigura mirno okupljanje građana. To tim više jer je dobro poznato da su se na Trgu bana J. Jelačića u prošlosti održavala brojna druga okupljanja građana i građanki s raznim porukama.
Zbog zabrane održavanja antiratnog protesta, organizacije Centar za žene žrtve rata – Rosa (Zagreb), Žene u crnom (Beograd), Ženska mreža Hrvatske, Srpski demokratski forum (Zagreb), Slobodarski aktivisti (Zagreb), Centar za građansku hrabrost (Zagreb) održat će mirnu protestnu akciju u 18h na Trgu bana J. Jelačića.
Prilično napeto bilo je večeras na trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu, gdje su predstavnici nevladinih udruga namjeravali održati prosvjed protiv veličanja vojne akcije “Oluja”.
Prosvjed je prethodno, pod obrazloženjem da bi takvo okupljanje bilo “štetno za javni red i mir”, zabranio MUP, no na trgu se oko 18 sati svejedno okupilo dvadesetak aktivista.
Oni su namjeravali bez ikakvih govora izraziti protest protiv zabrane okupljanja, no okupili su se, međutim i daleko brojniji pripadnici braniteljskih udruga, koji su u jednom trenutku pokušali i fizički napasti prosvjednike. Veći je nered spriječila interventna policija.
Okupljeni branitelji su prosvjednicima, koje je čuvao kordon policije, uzvikivali “Četnici” i “Marš iz Hrvatske”.
“Vikali su nam će nas silovati, ubiti, da bježimo iz Hrvatske”, kaže Nela Pamuković iz zagrebačkog Centra za žene žrtve rata Rosa. Potvrdila je da su najmanje tri osobe ozlijeđene.
“Dali smo izjavu u policiji o zadobivenim ozljedama i mogućim počiniteljima”, kaže Pamuković, ističući da je cijelo vrijeme situacija bila napeta.
Pamuković je jedna od napadnutih, a ozlijeđene su još dvije osobe koje su s njom bile u grupi.
“Jednog kolegu su pogodili jajetom, kolegica je zadobila udarac u glavu, a ja sam pogođena iza vrata. Još smo u šoku. Cijelo vrijeme nas je pratila policija. Situacija je bila divlja, stalno je postojala opasnost da branitelji probiju policijski kordon i da napadnu prosvjednike”, kaže Pamuković.
– Dali smo izjavu u policiji o zadobivenim ozljedama i mogućim počiniteljima”, rekla je Pamuković, dodajući da je situacija cijelo vrijeme bila iznimno napeta.